Fizik nedir? Fiziğin alt dalları nelerdir?

Fizik Nedir?

İnsanoğlunun yakın çevresinden başlayarak çevreında gerçekleşmekte olan olayları merak etmesi, yaşamlarını ve sağlıklarını etkileyen olaylar, semande gördükleri güneş ve yıldızlar, çevrelerindeki öteki doğa olayları ilgisini çekmiştir. Buda ilk bilimsel çalışmaların bu alanlarda oluşmasına neden olmuştur. Böylece tıp, fizik ve astronomi gibi bilim dalları ortaya çıkmıştır. Bilimsel çalışmalar evrenin sınırları bile tahmin edilemeyen bir çalışma alanına haiz bulunduğunu ortaya koymuştur. Çevreye duyulan merak, vakaların sebeplerinin araştırılması, fizik, astronomi, matematik, tıp, biyoloji, benzer biçimde bir çok bilim branşının doğmasına niçin olmuştur.
Fizik, evrende meydana gelenleri anlamamıza yardım eden bilim dallarından birisidir. Evrendeki nesneleri, olay ve olguları inceleyip, akılcı açıklamalar getiren, ulaştığı neticeları kanunlarla ortaya koyan bir bilim dalıdır. Atomlardan galaksilere kadar tüm her şey fiziğin alanına girer. Fizik evreni oluşturan madde ve enerjiyi inceler. İçinde yaşamış olduğumız dünyayı, dünyayı da içine alan evreni keşfetmeye yönelik çalışmaları konu alır. Çevremizdeki hareketi, maddeyi, kuvveti, enerjiyi, ısıyı, ışığı, inceler.

Fiziğin Alt Dalları

1) Mekanik Fiziği : Evrenin hareketlerini , kuvvet hareket, ilişkisini cisimlerin durgunluk şartlarını ve Güneş sistemini inceleyen fizik dalıdır. Klasik Fizik ve ya Newton fiziği de denilebilir.
2) Elektrik Fiziği : Elektrik yükünü elektrik yükünün hareketiyle oluşan elektirk akımını yükün hareketsiz durumu, potansiyeli inceleyen fizik dalıdır

3) Manyetizma Fiziği : Demir, Nikel, Kobalt benzer biçimde maddeleri çeken cisimleri , mıknatısın çevresinde oluşan manyetik alan, manyetik kuvvet ve bu tarz şeylerin etkileşimlerini inceleyen fizik dalıdır.
4) Atom Fiziği : Maddenin yapısını oluşturan atomları ve atomlar arası ilişkileri inceleyen fizik dalıdır. Bu incelemeyi yaparken maddenin yoğurduğu veya saldığı elektro manyetik ışımaları inceleyen spektrometreden faydalanır.
5) Termo Dinamik : Fizik vakalarının oluşum şartlarını enerjiyi enerji değişimlerini, enerji aktarımlarını, enerji dönüşümlerini, ısı, ısı, genleşme ve bunlar arasındaki ilişkiyi inceler.

6) Optik : Işığın yapısını, kırılma, yansıma, kırınım, girişim vakalarını inceler. Mercek, dürbün, mikroskop, teleskop yapımlarında optikten dalından yararlanılır.

7) Nükleer Fizik : Atom çekirdeğindeki olayları çekirdeklerde bulunan nötron ve protonları bir arada tutan nükleer kuvvetleri, çekirdeğin saldığı ışımaları ve bunların etkilerini inceleyen daldır.
8) Katı Hal Fiziği : Çok sert ve şekil değiştiremez maddelerle ilgilenir. Bu maddelerin elektrik, manyetik, optik, esneklik özelliklerini araştırır. Özellikle kristal yapıların nasıl oluştuğunu ve bu yapılarda atom dizilişini inceler.

Yorumlar 2

  • Fiziğin alt dalları ile ilgili gerçekten açıklayıcı uzun süreli bir makale olmuş. Fiziğin alt dalları nelerdir denince akla optik gelir. Fiziğin alt dalı olan termodinamik gelir. 9.sınıf fiziğin alt dalları nelerdir sorusuna en güzel yanıt olan manyetizma gelir. Fiziğin alt dalları nedir ile alakalı açıklayıcı olan bu makaleyi akıcı bir şekilde okudum. Bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Fizik 9.sınıf konularınızı arttırmanızı tavsiye ederim. Çok mükemmel bir yazı olmuş gerçekten. Fiziğin alt dalları nelerdir türüne uygun olmuş 🙂

  • Fiziğin alt dalları nelerdir hakkında gerçekten çok güzel bir köşe yazısı olmuş. Fiziğin alt dalları nelerdir deyince aklıma hep Nükleer fizik gelirdi. Uranyum, yüksek enerji, japonya dünya da ki bütün heves. Fiziğin alt dalları gerçekten önemli bir rol oynar dünyamızda. Fiziğin alt dalları nelerdir sorusuna en güzel cevap ise Atom fiziğinin muhteşem yüzeydir. Fiziğin alt dalları nelerdir sorusu genellikle lise çağına başlamış 9.sınıfa giden arkadaşlar ya da YGS Fizik çalışan arkadaşların işine yaramaktadır. Fiziğin alt dalları nelerdir vb. gibi sorulara çok açıklayıcı bir yazı olmuş tekrardan. Sağolun. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevir »