İlginç Haberler

Bülent Ecevit Kabe’de ki arsayı Diyanet’e bağışlamıştı!

Bülent Ecevit Kabe'de ki arsayı Diyanet'e bağışlamıştı!
Eski Başbakan Bülent Ecevit, dedesinden kalan Medine’deki araziyi Diyanet Vakfı’na bağışladı.

Eski Başbakan Bülent Ecevit, dedesinden kalan Medine’deki araziyi Diyanet Vakfı’na bağışladı. Ecevit, arazi üzerinde bulunan kütüphaneyi de bağışladı. Ecevit’in geçen yıl yaptığı bağışa Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer aracılık etti

Diyanet Vakfı’nın, bağışlanan arazinin kullanımı için hukuki sürecin tamamlanmasını ve Suudi Arabistan mevzuatından kaynaklanan engellerin aşılmasını beklediği belirtiliyor. Ecevit’in, geçen yıl kendisine intikal eden mirası bağışlama öyküsü şöyle:
* Anne tarafından büyük büyük büyükbabası Hacı emin Paşa, Suudi Arabistan’da Medine Harem Şeyhi olarak vazife yaptı. Mekke’de de 17 yıl şeyhülislam olarak görev meydana getiren en Hacı kararlı Paşa, Hz. Muhammed’den kalan bazı evkafı yönetti.

* “Hicaz” da ihrama girilen yerden Kabe’ye dek uzanan bölüm olan kutsal bölge Harem, Hacı kesin Paşa’nın tarafından yönetildi. Bu bölgeye medrese denilebilecek birkaç büyük kitaplığı da bulunan bir yer yapmış olduran Hacı kararlı Paşa, Suudi Arabistan’da 5 vakıf oluşturdu.

* Mirasçıları senelerce arazilerin aileye intikali için uğraştı. Ecevit kişisel olarak çaba harcamadığı şekilde varisler içinde yer aldığı için mirastan kendisine de hisse düştü. Medine’nin Kapa Kapısı Mevkii’nde bulunan tapulu arazi ile ilgili dava neticelandı. Miras 47’ye bölündü.

* Büyük büyük dedesinden kalan mirası devlete bağışlamayı düşünen Ecevit, Cumhurbaşkanı Sezer’e danıştı. Mirasın Türk devletine ve Türk hacılarına bırakılmasının uygun olacağını planladığınü söyleyen Ecevit, Sezer’den izlemesi ihtiyaç duyulan yol için yardım istedi. SDiyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile mevzuşan Sezer, gerekenin yapılmasını istedi. Bardakoğlu da geçen yıl Eylül ayında Ecevit’i ziyaret etti. Bağış için izlenmesi ihtiyaç duyulan prosedür ve tamamlanması gereken hukuki süreç ele alındı. Suudi Arabistan mevzuatından meydana gelen engellerin henüz aşılamadığı ve arazinin Diyanet’in mülkiyetine henüz geçmediği belirtiliyor.

Erika’yı da bağışlamıştı
Ecevit, yaklaşık 70 yıl kullandığı Erika marka daktilosunu da 2003 yılında ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi’ne bağışladı. Ecevit, “İyi Ajanda” projesine de bir şiiriyle destek verdi ve Ekim 2004’te yazdığı “gizemli Bilmece” isminde şiiri için kendisine ödenen 750 YTL telif ücretini vakfa bağışladı.

emirhan64

emirhan64

Baz istasyonu ve baz istasyonlarına meraklı biri olarak Radyolink, Antenler ve Mini-Link (Minilink yani Mini Link)'e takıntılıyım. Sizlere Baz istasyonu ve baz istasyonları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıkla

Takvim

Ağustos 2017
P S Ç P C C P
« Tem    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Arşivler